spelnienie_w_biznesie_czesc_3

BIZNES MOIM SPEŁNIENIEM CZ. 3 ERA – 3 istotne elementy działania

Dużo się mówi o tzw. motywacji czyli o wewnętrznym stanie gotowości człowieka do działania celem osiągnięcia zamierzonych czy też obiecanych wyników. Z reguły jak mówimy o motywacji to mamy na myśli motywację pozytywną, choć może być też negatywna. Motywacja jest czymś co wprawia Cię w ruch. Bez motywacji działanie jest możliwe, lecz jest przesiąknięte negatywnym nastawieniem, frustracją, rozdrażnieniem, ciągle powtarza się „muszę/powinnam/trzeba”. Jest to stan, w którym wykrzesujesz z siebie siły fizyczne, lecz brakuje tych skrzydeł, które niosą i wręcz dodają sił fizycznych, z którymi to wszystko idzie jakby lepiej i łatwiej. Z motywacją mamy wrażenie, że wszystko nam sprzyja, sprawy gładko idą do przodu.

Oczywiście bywa tak, że łapiemy wiatr w żagle, na chwilkę przyśpieszamy naszą lokomotywę, a potem jakoś wszystko przygasa. Bez wewnętrznego flow realizujemy jakiś czas temu ustalony plan, wykonując poszczególne zadania, byle szybciej, byle więcej, aby szybciej być gdzieś w przyszłości poprzez osiągnięcie zamierzonych wyników. Problem pojawia się wtedy gdy nie wiemy jak dodać sobie skrzydeł.  To znaczy: jak samemu wpływać na ten wewnętrzny stan, który pozytywnie wprawia nas w ruch. Druga kwestia to taka, że szukamy tych dopalaczy gdzieś na zewnątrz, a to błąd – ponieważ to może zadziałać, ale tylko na chwilę i uzależnia nas od czynników zewnętrznych. Trzecia kwestia jest taka, że tak przyzwyczajamy się do działania bez wewnętrznego flow, że nie zastanawiamy się nawet, aby to zmienić. Tymczasem warto bo moment uzyskania zamierzonych efektów jest znacznie krótszy niż czas trwania działania, czas trwania tej drogi, która nas zaprowadziła do celu.

A zatem, podzielę się 3 elementami, które przydadzą Ci się na Twojej drodze biznesu:

E. Pierwszym z nich jest Entuzjazm, czyli stan EMOCJONALNEGO ZAANGAŻOWANIA w coś. Czyli po pierwsze entuzjazm silnie związany jest z emocjami – bo to one nakręcają pozytywnie lub negatywnie, tutaj oczywiście chodzi o pozytywne emocje, które będą miło wpływały na naszą akcję 😊 Druga kwestia to ZAANGAŻOWANIE – czyli to na ile mi ZALEŻY na działaniu, efekcie czy doświadczeniu. Jeżeli bardzo mi zależy to moje zaangażowanie będzie wysokie, co wpłynie również na entuzjazm. Zaangażowanie może być również duże w momencie gdy czegoś się boimy, wtedy zrobimy wszystko aby czegoś uniknąć, ale w tej opcji pojawiają się negatywne emocje, co nie wpłynie na to, że wykonamy coś entuzjastycznie, a więc brakuje energii, która nas niesie. Z entuzjazmem często wiążą się wizje naszych biznesów, czy jakiś projektów, częściowych etapów,  to  też z reguły jest ta początkowa motywacja, o której napisałam powyżej. Myślimy o czymś intensywnie, kreujemy coś, powstaje w nas energia, zapał i ruszamy jak stado koni na wybiegu. Można też zaobserwować jak wzrasta w nas entuzjazm jak słuchamy kogoś, kto opowiada coś z pasją, wtedy i nam się to udziela. Na drodze biznesu często zapominamy właśnie o tym kopniaku, który możemy dać sobie i  otrzymać go poprzez  „kontakt” z nasza wizją czy pragnieniem. Tym „kontaktem” jest po prostu przypomnienie sobie po co to wszystko robię, wizualizowanie swoich pragnień (zobacz część 1 ) , przypominanie, przypominanie, przypominanie.

Lecz ponieważ biznes wydarza się tu i teraz, to warto zadbać o dwa  pozostałe elementy…

R. Drugim elementem jest RADOŚĆ. Radość z każdego działania, każdego aspektu biznesu – tak, tak nawet płacenie ZUS czy podatków 😊 Jak się czujesz jeśli ktoś świadczy Ci jakąś usługę i tryska z niego radość i uśmiech, zanurza się w samej chwili wykonywania usługi, daje swoją uwagę, a nie czeka aż pójdziesz, aby otrzymać wynagrodzenie. To się wyczuwa również w energii, dużo lepiej, radośniej nam się wraca i przebywa w otoczeniu takich osób i biznesów. Bądź jednym z nich. Posyp każde swoje działanie radością. Wysyłaj pozytywną energię RADOŚCI. Poszukaj tej radości w sobie. To, że jej teraz nie ma (tak naprawdę ona jest w Tobie, ale Ty myślisz, że jej nie ma 😉)  to znaczy, że uwierzyłeś/aś w coś przeciwnego – np. że będziesz radosny/a dopiero jak osiągniesz sukces – bzdura! Ta RADOŚC jest PRZYKRYTA po prostu innym jakościami – odkurz ją.

Poszukaj radości w tu i teraz – ona tam jest. I RÓB – WYKONUJ działania w STANIE RADOŚCI.

Wiem, że czasem bywa to trudne, że są elementy naszego biznesu gdzie o tę radość trudno, lecz spróbuj, a może pomoże Ci 3 element.

A. Trzeci element to AKCEPTACJA. Jest on oczywiście składnikiem dwóch pozostałych, to znaczy jeżeli jest Entuzjazm to jest również Akceptacja, jeżeli jest Radość to oczywiście akceptuje się wszystko co się wykonuje i co się przydarza. Lecz co z sytuacjami, w których bardzo trudno o pozostałe dwa elementy, coś czego nie lubimy robić – np. papierkowej roboty, lub co jeśli przydarzają się nam różne sytuacje, na które nie mamy zgody np. klient nie zapłacił 😊 Receptą jest AKCEPTACJA. Jako wewnętrzny stan zaprzestania boksowania się w wewnętrznym świecie poczucia winy, złości, gniewu, frustracji. Akceptacja to stan WEWNĘTRZNEGO ODPUSZCZENIA TEJ WALKI, to świadomość, że coś się wydarzyło i mam obecnie w tu i teraz jedynie wpływ na MOJE NASTAWIENIE DO TEGO, mogę oczywiście działać, lecz pod wpływem akceptacji działanie/kontr działanie jest w stanie spokoju. Weźmy na przykład tę sytuację, że klient nam nie zapłacił, minęło już trochę czasu od obietnic i straciliśmy nadzieję, że klient zapłaci i już wiemy, że jest jakiś problem. Akceptacja polega na tym, że np. uświadamiamy sobie, że mamy obecnie tyle samo pieniędzy ile mieliśmy przed zleceniem (to przypadek gdzie jedynym naszym kosztem był nasz czas). Może brzmi to śmiesznie, ale popatrzmy na fakty. I wtedy przed zleceniem żyliśmy i pracowaliśmy, więc i teraz nic mi nie zagraża. Jedynie co zostało zagrożone to może nasze EGO, które wypluwa z siebie frustracje w postaci myśli np. „to jest kradzież, jak tak można, duża firma, a żeruje na małych przedsiębiorcach, robią ze mnie idiotę…!!!!” To oczywiście tylko przykład, który pokazuje, że frustracja dotyczy jakiegoś GŁOSU W NAS, który W JAKIŚ TYLKO SOBIE ZNANY SPOSÓB OCENIĄ TĘ SYTUACJĘ, UŻYWAJĄC JEDYNIE SWOJEJ WŁASNEJ INTERPRETACJI, a nie faktów – jedyny fakt to taki, że nam nie zapłacono.  A więc jaki mamy wpływ na reakcję na ten fakt? Możemy zaakceptować to co się stało, z tego stanu akceptacji podjąć decyzję o np. zignorowaniu tematu (np. w zależności od kwoty), lub możemy podjąć decyzję o wrzuceniu negatywnej opinii na facebooka, lub możemy podjąć decyzję o zaangażowaniu firmy windykacyjnej lub jakiś innych opcji. Chodzi o to, że akceptacja to po pierwsze NIE BRAK DZIAŁANIA i BIERNOŚĆ, ale UCISZENIE WEWNĘTRZNEJ BURZY i ZAPRZESTANIEM WEWNĘTRZNEJ WALKI, a tym samym UZYSKANIE WOLNOŚCI, bo jeśli  ze spokojem działam i podejmuję świadomie decyzje to dotykam wewnętrznej wolności. Powtórzę, AKCEPTACJA TO ZAPRZESTANIE WEWNĘTRZNEJ WALKI na tle ŚWIADOMOŚCI i SPOKOJU. 

Uwaga: Mała dygresja jeżeli z czymś walczysz to dajesz temu energię, a tym samym to przyciągasz. Pisałam już wcześniej na blogu o tym. Nigdy nie wiesz jaką lekcję niesie dla Ciebie sytuacja, która Cię spotyka, a tak naprawdę, którą przyciągnąłeś/aś 😊

Podobne nastawienie dotyczy innych sytuacji, w których na przykład ponieśliśmy jednak straty finansowe – analogicznie jak powyżej zobacz na walkę wewnętrzną i odpuść ją, postanów, że na przyszłość zadbasz o na przykład zaliczkę co może uchronić Cię przed większymi stratami. Ten stan dotyczy również zadań, których nie lubimy robić, ale jednak są one na naszych barkach – może to być dla nas element rozwoju do uświadomienia sobie co w tym zadaniu jest takiego, że tego nie cierpię robić – odkryj to, może to być bardzo uwalniające. Ten stan akceptacji i wewnętrznego odpuszczenia powoduje wewnętrzne rozluźnienie, które jest źródłem dla nowych pomysłów, rozwiązań czy uzdrowienia relacji.

W każdym działaniu spróbuj poszukać w sobie jednego z tych 3 powyższych elementów – ERA pomoże Ci we włączeniu potrzebnej energii do działania. Spróbuj, i zobacz jak to działa na Ciebie, czy ułatwia, czy może masz z czymś problem np. z akceptacją. Obserwuj i poddaj się eksperymentowi, a nuż zyskasz instrukcję do samego siebie, tak przydatną w biznesie 😊

Bądź na bieżąco: