dialog

DIALOG, KTÓRY MOŻE ODMIENIĆ TWOJE ŻYCIE, A TYM SAMYM ZAOSZCZĘDZIĆ CI LAT NIEPOTRZEBNEJ POGON

🧔Potencjalny klient: Przychodzę do Pani, ale zastanawiam się czy jest Pani w stanie mi pomóc.

🧕Coach: Sprawdźmy. W czym potrzebuje Pan pomocy?

🧔Potencjalny klient: Chcę rozwinąć biznes w 3 lata, aby tak abym później nie musiał już pracować

🧕Coach: Jak bardzo ważny jest dla Pana ten cel?

🧔Potencjalny klient: Bardzo ważny.

🧕Coach: Co jest Pan w stanie zrobić aby go osiągnąć?

🧔Potencjalny klient: Praktycznie wszystko, to są tylko 3 lata, dam z siebie wszystko. Potrzebuję kogoś kto pomoże mi trzymać w ryzach plan, przewidywać i unikać pojawiających się przeszkód.

🧕Coach: Co będzie Pan robić za 3 lata, jeżeli nie będzie Pan musiał pracować?

🧔Potencjalny klient: hmm… Będą podróżował, odpoczywał, będą czerpał z życia jak najwięcej. Myślę, że wtedy będę spełniony, do tego potrzebne są mi finanse, dlatego chcę rozwinąć swój biznes.

🧕Coach: Rozumiem, że teraz nie odczuwa Pan spełnienia.

🧔Potencjalny klient: Nie, teraz nie.

🧕Coach: Czyli spełnienie da Panu życie bez pracy, tak?

🧔Potencjalny klient: <milczy…po chwili…> No tak.

🧕Coach: Czy był Pan kiedyś w sytuacji w dorosłym życiu, że nie musiał Pan pracować, a odczuwał Pan spełnienie?

🧔Potencjalny klient: <myśli…>Nie, nie przypominam sobie.

🧕Coach: W takim razie skąd Pan wie, że jak przestanie Pan pracować, to będzie Pan odczuwał spełnienie?

🧔Potencjalny klient: <myśli…> No, a nie jest tak? Wszyscy tak chcą przecież.

🧕Coach: <milczy>

🧔Potencjalny klient: <widać, że coś zaczyna się dziać w kliencie, jakieś zmieszanie>

🧕Coach: Od jakiego czasu ma Pan pomysł, aby rozwinąć biznes, żeby nie musieć pracować?

🧔Potencjalny klient: yyyy…<myśli…> Jak sobie tak teraz przypominam, to ok 8 lat temu w sumie, wtedy też chciałem, dawałem sobie 5 lat, też miałem świetny pomysł. <Zawiesza się we wspomnieniach>

🧕Coach: A co się stało?

🧔Potencjalny klient: Zmieniła się rzeczywistość, rynek, weszła konkurencja, pokłóciłem się ze wspólnikiem no i tak jakoś….Urwał

🧕Coach: Czyli Pana cel nie został osiągnięty?

🧔Potencjalny klient: No nie.

🧕Coach: <milczy>

🧔Potencjalny klient: <milczy>

🧕Coach: Jak wyglądało Pana życie, wtedy przez te 7 lat?

🧔Potencjalny klient: Hmm… <myśli…> w pędzie, w biegu, ciągle praktycznie byłem w pracy, oj dużo stresu. Żona ciągle mi bzyczała nad głową, żebym był więcej w domu, z dziećmi, to też nas poróżniło, były kłótnie, dni milczenia, ach a ja przecież dla nich to chciałem. Ciągłe pojawiało się coś nowego, jakieś przeszkody, wyzwania – nie mogłem odpuścić. Byliśmy już blisko w sumie, ale … <urywa>. Do tego koledzy, wszyscy maja firmy, teraz dochodzi to mnie, że to pewnego rodzaju wyścig w sukcesach – taki wspólny pęd. <W kliencie widać emocje>

🧕Coach: <milczy>

🧔Potencjalny klient: <milczy>

🧕Coach: Jaka myśl pojawia się w Panu teraz ?

🧔Potencjalny klient: Dochodzi do mnie, że obecnie chcę zrobić to samo, i że w sumie jestem zmęczony, więc ten odpoczynek miałby być nagrodą za te trudne lata, ale to tak trochę jak chomik w kołowrotku, bez sensu, za czym ja gonię? <Milknie>

🧕Coach: <milczy>

🧕Coach: Co się w Panu teraz dzieje?

🧔Potencjalny klient: Nie wiem jakoś tak dziwnie jest. Czuję się jakiś taki mały. <Ścisza głos >

🧕Coach: <milczy>

🧕Coach: <Po chwili…> Czuje się Pan mały, bo właśnie opuściło Pana „coś: co przez lata budowało tę koncepcję, na której opierał Pan lata swojej pracy i życia. Teraz dostrzegł Pan prawdę, czyli w gruncie rzeczy dostrzegł Pan iluzję odnośnie takiego podejścia i tego co tak naprawdę, to podejście Panu zrobiło w życiu, i jaki wpływ miało dla rodziny i Pańskiego zdrowia. Gonił Pan za czymś czego motorem napędowym była ucieczka przed tym co Pan w sumie wytwarzał. I to coś w Panu wywiesiło białą flagę, pozostawiając Pana sam na sam bez środka zastępczego. Ale to dobrze, teraz może Pan zacząć budować prawdziwe fundamenty Pana życia i firmy, i tego czego Pan tak naprawdę pragnie w życiu i biznesie. Jak pragnie Pan żyć, na Drodze życia, tak aby odczuwać spełnienie tu i teraz, bo w żadnej innej chwili nie jest ono osiągalne.

<Milczenie>

🧔Klient: Dziękuję, proszę powiedzieć jak wygląda współpraca z Panią?

Czy masz podobnie? Nie ważne czy jesteś mężczyzną czy kobietą, czy masz taki analogiczny cel, czy inny. Ten dialog ukazuje w jaki sposób nasz ludzki egotyczny umysł tworzy iluzje, za którymi wyruszamy w podróż przez co tak naprawdę nigdy nie jesteśmy szczęśliwi, ani spełnieni w tu i teraz, jeżeli droga do tego celu jest pełna wyrzeczeń i stresu. Można powiedzieć, że naszego egotycznego umysłu celem jest w sumie, aby odciągać nas od nas samych, szczęścia i spełnienia w tu i teraz. DLATEGO zastanów się czego tak naprawdę TY pragniesz? I wiedz proszę, że jeżeli Twoja DROGA nie jest szczęśliwa i w spełnieniu, to projekcje umysłu na przyszłość, nawet jeżeli to osiągniemy, również nie będą. Tak po prostu jest, jeśli nie potrafimy żyć w tu i teraz i czerpać z niego szczęście i radość, to również w przyszłości tego nie będziemy potrafili, ponieważ nasz umysł ciągle nauczony rzucaniem na ekran wyobraźni obrazków w przyszłości, będzie je projektował i zmuszał nas ciągle do wyruszenia w podróż za kolejnym celem. Dopóki się nie zatrzymasz i nie zastanowisz, co TY WYBIERASZ, a nie Twój egotyczny umysł.

➡Może jesteś młody/a i takie poświęcenie swojego zdrowia i życia, aby osiągnąć cel daje Ci też satysfakcje, czujesz, że zdobywasz świat, poznajesz siebie i swoje możliwości, masz jeszcze dużo siły i bardziej kieruje Tobą ciekawość. To dobrze, zwróć też uwagę na swoje samopoczucie na tej drodze, Ty również jesteś ważny/a.

➡Natomiast jeżeli masz nieco już więcej lat (>=35), to możesz doświadczać wypalenia, i tego, że Twoją siłą napędową jest niechęć, lęk, i w sumie będąc nauczanym od młodych lat takiego pędu już w sumie nie widzisz innego sposobu działania. Wiedz, że ok 35 lat, zaczyna się inne postrzeganie świata, wtedy człowiek zadaje sobie inne pytania, co innego zaczyna mieć dla niego znaczenie. I jest to ważny okres, aby ZATRZYMAĆ SIĘ, tak po prostu i świadomie zbudować swoje nastawienie do życia i biznesu, odkryć sens w drugiej połowie życia.

ARTYKUŁ TEN ZAKOŃCZĘ PYTANIAMI:

  1. W czym upatrujesz sensu swojego życia?
  2. Co jest dla Ciebie spełnieniem? Szukaj odpowiedzi, aż do korzenia tego pytania.
  3. Jaką jakość ma droga twojego życia i pracy w tu i teraz? Jeśli jest pełna stresów, emocji, braku satysfakcji i radości, to ZMIEŃ SWOJE TERAZ, A NIE PRZYSZŁOŚĆ.

 

Dalajlama pięknie ujął to w tej sentencji odpowiadając na pytanie, co go najbardziej zadziwia w ludzkości:

Człowiek poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego, jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości; żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera, tak naprawdę nie żyjąc.

 

ZACHĘCAM DO REFLEKSJI.

Bądź na bieżąco: